Kiedy osobie dorosłej przysługuje refundacja pieluchomajtek z NFZ?



W naszym kraju nie brakuje osób mających poważny problem z nietrzymaniem moczu bądź kału. Są to nie tylko seniorzy, ale również pacjenci po udarach, paraliżach czy przewlekłych schorzeniach układu moczowego. Powinni oni na co dzień nosić pieluchomajtki, które doskonale wchłaniają wszelkie wydzieliny, a jednocześnie zapewniają pełną swobodę ruchów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia tego rodzaju środki absorpcyjne zazwyczaj podlegają refundacji.

Gwarancja komfortu psychicznego

Standardowe pieluchomajtki to produkty higieniczne o dyskretnym wyglądzie, składające się z materiałowego wkładu chłonnego (równomiernie rozprowadzjącego wilgoć), regulowanego pasa biodrowego oraz wygodnych rzepów bocznych ułatwiających zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie. Stanowią nieocenioną pomoc zwłaszcza dla osób o niewielkiej aktywności ruchowej, które większą część dnia spędzają na leżąco lub nie są w stanie zbyt szybko dotrzeć do łazienki w celu załatwienia podstawowych potrzeb fizjologicznych. Bardzo skutecznie zapobiegają przeciekaniu, emitowaniu nieprzyjemnych zapachów i powstawaniu na skórze bolesnych odparzeń, a tym samym dają poczucie komfortu psychicznego. Dzięki nim można wykonywać dowolne czynności i obowiązki bez uciążliwego skrępowania. Brudne pieluchomajki po zdjęciu wystarczy wyrzucić do kosza na śmieci.

Zwrot pieniędzy nie w każdym przypadku

Aby skorzystać z refundacji na pieluchomajki, trzeba uzyskać pisemne zlecenie od specjalisty – np. chirurga ogólnego, onkologa, ginekologa, neurologa, urologa czy geriatry. Receptę może też wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz uprawniony do realizowania świadczeń w ramach opieki paliatywno-hospicyjnej albo pielęgniarka. Oczywiście istotnym warunkiem jest zmaganie się z jednostką chorobową wyszczególnią w ministerialnym rozporządzeniu. W grę wchodzi:

– nowotwór (jajnika, szyjki macicy, jądra, prostaty, jelita grubego itp.)

– przetoka odbytniczo-pochwowe

– głębokie upośledzenie umysłowe

– zespół otępienny

– trwałe uszkodzenie układu nerwowego

– pourazowe uszkodzenie układu moczowego lub pokarmowego

Pamiętajmy, że samo wysiłkowe nietrzymanie moczu nie upoważnia do ulgi finansowej na Pieluchomajtki dla każdego. Maksymalna kwota refundacji wynosi obecnie 1,7 zł za sztukę (70% limitu niezależnie od rodzaju schorzenia).